Προς το περιεχόμενο

Η πρώτη "απώλεια" SSD, R.I.P. Samsung 850 Pro 512GB...


Αpussyα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Και που ξερετε οτι δεν θα ακουγονται τα νταουλια του τροφοδοτικου

Γιατί εκείνα τα έχουμε πληρώσει ένα κατοστάρικο για δουλειά εύκολη, δεν τους πρέπει να γκρινιάζουνε!

20 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Εγώ έβαλα αυτό.

Κι εγώ τα κοίταγα τα noctua αλλά επειδή ήταν οριακό να μην χωράει στο κουτί μου αυτό το φορμά, είπα να πάρω το Be quiet που ήταν φθηνότερο, και αν χωρέσει χώρεσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Και που ξερετε οτι δεν θα ακουγονται τα νταουλια του τροφοδοτικου

 

"Hybrid Silent fan Control

The industry’s first, Seasonic patented, advanced three-phased thermal control achieves optimal between silence and cooling. This Hybrid Silent Fan Control functions in three operational stages: Fanless Mode, Silent Mode, and Cooling Mode."

 

 

https://seasonic.com/focus-gx

 

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Όταν έφτιαξα τον υπολογιστή που έχω τώρα, έναν i7-6700k, εκτός από μόνο SSD, έβαλα κι ένα νταούλι τέτοιο, και όταν τον άναψα έκανε ένα τιιιτ και μετά είχε μπει στα windows. Στην αρχή καθόμουν σαν κάτι μπαρμπάδια και το κοίταγα με καχυποψία - "δουλεύει ρε τώρα αυτό;" - αλλά μετά όταν κατάλαβα ότι έτσι θα λειτουργεί και τέλος το χρουυ χρρρουυ κρρρρκ κρρρρκ...

 

6 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Εγώ έβαλα αυτό.

 

Α εσείς είστε εγκρατείς...εγώ έχω αυτό (για πολλά χρόνια έκανα overclocking) και μεταφέρεται από σύστημα σε σύστημα απο το 2011. Ενας Noctua ανεμιστηρας (οι αγαπημένοι μου ανεμιστήρες εδω και 10ετια μαζί με την θερμοαγώγιμη τους) στις 500rpms και ησυχία τάξη και ασφάλεια... 🤪

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Freedom είπε

εγώ έχω αυτό (για πολλά χρόνια έκανα overclocking) και μεταφέρεται από σύστημα σε σύστημα απο το 2011.

 

Δεν μου αρέσει να πρέπει να βγάζω ψύκτρα για να μετακινήσω τις μνήμες και να αλλάζω NVMe ρε γμτ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Και που ξερετε οτι δεν θα ακουγονται τα νταουλια του τροφοδοτικου

 

Δεν το εχω ακούσει ποτέ (με 7 χρόνια εγγυηση είχε ερθει) και πρίν απο αυτό είχα το μεγαλυτερο αδερφάκι του το ΑΧ850, ουτε και αυτό το είχα ακουσει ποτέ παρόλο που τότε είχα σύστημα που σε full load τραβαγε 550W μετρημένα (2600Κ@5Ghz, GTX580 overclocked στο όριο κοκ).

 

Όπως και όλα τα υπολοιπα, δεν είναι όλα τα τροφοδοτικά ίδια dim... 

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Δεν μου αρέσει να πρέπει να βγάζω ψύκτρα για να μετακινήσω τις μνήμες και να αλλάζω NVMe ρε γμτ.

 

Περίμενε, για τις μνήμες δεν πρεπει να υπάρχει θέμα, πριν απο κανα χρόνο εκανα αναβαθμιση απο 2χ8Gb σε 2χ16Gb (low profile και τα 2 ζευγαρια έτσι?) δεν χρειαστηκε να βγάλω την ψυκτρα. Αν έχεις εγκατεστημενο τον μπροστινο ανεμιστηρα απλα τον βγαζεις και μπορεις να κανεις την δουλεια ακομα και στα πίσω slots.

 

Για τον NVMe που στον διατανο τον έχουν βάλει στην μητρική σου, μεταξύ ψύκτρας και PCIE της καρτας γραφικων? Αν δεν έχεις εγκατεστημένη κάρτα γραφικών πάλι ίσως να ειναι ψιλοdoable χωρίς να αφαιρέσεις την ψυκτρα (στο δικό μου το σύστημα τουλαχιστον, απο mobo σε mobo αλλαζει και η τοπολογια, α btw ενας απο τους λογους που προτιμω παντα ΑΤΧ format mobo οχι mATX κοκ).

  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Freedom είπε

Δεν το εχω ακούσει ποτέ

 

12 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Εγώ με κάτι τέτοιο πάλι δεν το έχω ακούσει. Τώρα αν μιλήσουμε για την κάρτα γραφικών... εκεί υπάρχει θέμα.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Freedom είπε

Για τον NVMe που στον διατανο τον έχουν βάλει στην μητρική σου, μεταξύ ψύκτρας και PCIE της καρτας γραφικων?

 

 

https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z590-AORUS-PRO-AX-rev-10#kf

  • Like 1
  • Λυπάμαι 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δε μου λέτε ρε παιδιά, αφού το κατέχετε το ζήτημα της ταλαιπωρίας των ηλεκτρονίων.

 

Λέω κι εγώ να πάρω έναν από αυτούς τους M2 πώς λέγονται, γιατί έχουν αρχίσει και φρακάρουνε τα bay. Εντωμεταξύ εγώ αγοράζω με αριθμητική πρόοδο, δηλαδή έχω κάνει τον υπολογιστή γιουσουρούμ με:

Mushkin pci-e 120Gb.

Kingston 240Gb

Samsung 850 480Gb

Samsung 860 960 Gb.

 

Άρα τώρα πρέπει να πάω m2 970 1920Gb για να συνεχίσω το σερί; Ή να αρχίσω να αντικαθιστώ τους παλιούς και μικρούς σιγά σιγά; Βλαστημάω την κλωνοποίηση του βασικού δίσκου του συστήματος, και διστάζω γιατί δεν ξέρω αν θα αλλάξει το αποτύπωμα του υπολογιστή και θα θέλουν reauthorize τα προγράμματα κ.τ.π..

 

Απόπσοις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Βλαστημάω την κλωνοποίηση του βασικού δίσκου του συστήματος, και διστάζω γιατί δεν ξέρω αν θα αλλάξει το αποτύπωμα του υπολογιστή και θα θέλουν reauthorize τα προγράμματα κ.τ.π..

 

 

Υποτίθεται ότι στην ίδια μητρική δεν θα έχεις πρόβλημα.

Υποτίθεται όμως.

Γιατί στην πραγματικότητα δεν ξέρεις πώς θα συμπεριφερθεί κάθε πρόγραμμα.

Ανάλογα και με τις άδειες χρήσης βέβαια.

Είναι μεγάλη μανούρα το reauthorize αν είναι όπως τα άφησες στον προηγούμενο σκληρό?

 

EDIT: Να σου πω κάτι? Γιατί δεν βγάζεις τον ένα σκληρό (με δεδομένα) να βάλεις έναν άδειο, να κλωνοποιήσεις τον δίσκο συστήματος (να βγάλεις τον παλιό) να δεις πώς θα συμπεριφερθεί?

Χωρίς δηλαδή να σβήσεις τον δίσκο σου, ώστε αν κάτι δεν πάει καλά να ξαναβάλεις τον παλιό.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Είναι μεγάλη μανούρα το reauthorize αν είναι όπως τα άφησες στον προηγούμενο σκληρό?

Αυτό δεν ξέρω και με καίει. Γιατί κάτι ilok cloud, θα τα δει λογικά. Και να μην τα δει, κλάιν μάιν, έχω ένα σωρό ακτιβέισον, ας καεί κι ένα. BFD μου κάναν πρόσφατα ανανέωση τα activation, αντίστοιχη περίπτωση. Pianoteq... πρόβλημα. Γιατί αν κάνεις deauthorize σε έναν υπολογιστή, ΔΕΝ μπορείς να ξανακάνεις authorize. Οπότε πρέπει να ξέρω από πριν αν θα αλλάξει το αποτύπωμα πριν το κάνω, ή αλλιώς να πιάσω να φρεσκάρω τα γαλλικά για το σαππόρτ, να κάνω την κουτουράδα να κάνω την αλλαγή, κι αν δε δουλέψει να αρχίσω τα ιμέιλ πέρα δώθε. (αυτό θέλω στην ουσία να αποφύγω) Cubase κλάιν, ό,τι και να γίνει με το καινούργιο activation το σβήνω το φτιάχνω δεν τρέχει. Ελπίζω να μην υπάρχουν πολλά που έχω παραβλέψει, και με ένα dump του ενός ειδώλου στο άλλο να δουλέψει. Αλλά από την ελπίδα μέχρι την πράξη, έχει απώλειες. Και δεν είμαι σε χάι τεκ περίοδο τώρα, βαριέμαι τα κατσαβιδιάσματα και την αρχειοθεσία.

8 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Χωρίς δηλαδή να σβήσεις τον δίσκο σου, ώστε αν κάτι δεν πάει καλά να ξαναβάλεις τον παλιό.

Εννοείται οτι έτσι θα το κάνω όταν το κάνω! Ήδη το έκανα μια φορά, όταν άλλαξα τον 240 με τον 960 στη θέση συστήματος. Αλλά δε θυμάμαι τι είχε γίνει ρε γαμώτο. Κι αυτό με ανησυχεί, γιατί εγώ έχω την τάση να φιλτράρω και να ξεχνάω τις τραυματικές εμπειρίες. Τα ευχάριστα τα θυμάμαι.😁

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • LK changed the title to Η πρώτη "απώλεια" SSD, R.I.P. Samsung 850 Pro 512GB...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου