Προς το περιεχόμενο

Η πρώτη "απώλεια" SSD, R.I.P. Samsung 850 Pro 512GB...


Αpussyα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Freedom είπε

Βρε Στράτο αφου τα λές καλύτερα και με λιγα λογια τι με αφήνεις να γράφω σεντόνια 😉

 

Γράφε εσύ, μαθαίνουμε όλοι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Γράφε εσύ, μαθαίνουμε όλοι.

 

Λές και ωραία ανέκδοτα, ασε με βρε Στράτο... 😄

 

Ζητώ συγνώμη αλλά θα το επαναλάβω μια φορά ακόμα, ειδικά για τους ανθρώπους που αποθηκευουν τα δεδομένα τους κάπου για παρα μα πάρα πολύ καιρό (π.χ. τελειωμενα μουσικά projects που δεν θέλεις να ξαναβάλεις χέρι ποτέ αρα δεν θα υπαρξει καμια αλλαγη για εγγραφη "απο πάνω").

 

Προσέξτε το λεγόμενο bit-rot, εχουν καεί επίσης πολλοι και εγώ μαζί τους. Κάνες το ανωθι σεναριο λοιπον, λες αυτον τον δισκο δεν τον ξαναπειραζω. Πας μετά απο πολύ καιρό να παρεις κατι μέσα και κάτι χτυπαει, δεν διαβάζεται και καλή τυχη. Σε όλους μας νομιζω έχει τυχει με CDs και DVDs που έχουμε γράψει υποθετω...τις εποχες που τα δεδομένα ήταν λιγα σχετικά και το capacity/price ratio ήταν αστα να πάμε, κράταγα backups σε CDs και μετά σε DVDs. Και μιλάμε για τότε τα καλύτερα της κατηγορίας Taiyo Yuden. Backup, στις θηκες τους, και σε συρταρι. 4-5 χρονια μετά, copy-paste σε σκληρο, errors. Κάποια αρχεία δεν γινοταν να γινουν copy, κανεις δεν τα ειχε αγγιξει, μια που γραφτηκαν και μια που αποθηκευτηκαν.

 

Δεν γινεται για τις ίδιες αιτίες με τους σκληρούς αλλά το φαινόμενο ως αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

 

Αυτός ειναι και ο λόγος που προσωπικά δεν κάνω ποτέ incremental backup. Οταν ερθει η ωρα, σβηνονται όλα και ξαναγράφονται απο την αρχή.

 

Και θα το ξαναπώ αν και ξέρω οτι γινομαι κουραστικός, για τους ανθρωπους που δουλεύουν με Windows, οταν παιρνετε backup (manually τουλάχιστον) μην χρησιμοποιείτε τον explorer, προτιμήστε προγράμματα που δεν αγνοούν κανένα απολύτως error και αν έχει χρησιμοποιείστε και την επιλογή verify για να μην ξεφύγει τίποτα (το Teracopy είναι ένα απο αυτα).

 

EDIT: α καλά, τωρα πηρα πρέφα οτι στον τιτλο του thread γραφω 512ΜΒ αντί για Gb...δεν παμε καλαααααααα...

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, manosx είπε

Πασοκ: Μετα το θανατο του Αντρεα, δεν υπαρχουν αρχεια αξια για σωσιμο

Πόσο καλά με ξέρεις....

 

Πάντως παιδιά, για να αφήσω κι εγώ το κατιτίς στη συζήτηση, να σας φέρω ένα παράδειγμα άξιον μουσοξυσίματος.

 

Το Sonarworks το ξέρετε το πλαγκιν φαντάζομαι, που κάνει διόρθωση eq ακουστικών κτπ.. Πού το βάζουμε αυτό συνήθως; Στο μάστερ ή στα ακουστικά του κοντρολ ρουμ. Και δουλεύει συνέχεια, πιθανότατα σε όλα τα πρότζεκτ.

 

Έεεελα όμως που μια έκδοση πριν κατι μήνες ειχε ένα μπαγκ και όταν το γύριζαν σε κάποιο άλλο mode (εγώ δεν το έχω το πλαγκιν, έβλεπα άτομα που παραπονιόσανε ότι σέρνεται το cubase, και βγάζανε κάτι σκρινσοτ με τον δείκτη disk στο θεό, που για nvme και ssd σίγουρα δεν δικαιολογείτο), το πλάγκ ΔΕ σταματούσε να γράφει ένα αρχείο του! Έγραφε συνέχεια το ιδιο πρισετ στο δίσκο, μέχρι να το σώσει κάποιος με το χέρι. Σε ήδη σωσμένα πρισετ δεν πρέπει να το έκανε.

 

Και λέω εγώ τώρα. Αν δεν το έχεις πάρει πρέφα, και ΔΕΝ πήρες πρέφα και το χοτφιξ να το κατεβάσεις, τι γίνεται; Έχεις μια δισκοχαλάστρα ενεργή, κι αναρωτιέσαι γιατί κλάνουν τα πρότζεκτ πατάτες. Και κερατάς, και δαρμένος. Τις πταίει σε αυτή την περίπτωση; Οεο; Ποιος πληρώνει την Σαμασούνγκα;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζήτηση έχει ενδιαφέρον. Οπότε ας πούμε κανα δυο κουβέντες παραπάνω μπας και γίνουμε σοφώτεροι.

Εγώ τη ζημιά με τον green που εκ των υστέρων έμαθα ότι δεν είναι αξιόπιστοι θεωρώ ότι μπορει να έγινε και από άλλη αιτία χωρίς να το έχω 100% εξακριβώσει.

 

Στο λάπτοπ dell που έχω τον είχα στήσει διότι αν και ήδη ήταν 4 ετών μηχάνημα είχε φορτωμένα διάφορα "εργαλεία ο θεός να τα κάνει" της dell, με αποτέλεσμα πολλές φορές να βλέπω δραστηριότητα από τέτοιες εφαρμογές σε διάφορες περιόδους. Κάποια στιγμή κάνω κλώνο και περνάω στον green. Όλα καλά σφαιράτα κλπ.

Όμως παρένθεση εδώ, επειδή λειτουργώ δυό συστήματα και τα daw είναι στο μεγάλο ας πούμε (αλλά θέλω καμιά φορά και στο μικρό) μοιράζομαι με hub πολλά usb ξεκινώντας από πλήκτρα, εκτυπωτή, RME, fishman dongle, cubase dongle, στικάκι (!) με προτζεκτς κλπ που τα κοτσάρω αντίστοιχα με προέκταση στον υπολογιστή που θα ανοίξω. Μοιράζομαι όμως και την οθόνη. Αυτό το κάνω με ένα hdmi switch. Οπότε όταν είναι να αλλάξω, σβήνω τα μέν, γυρναω τον διακόπτη και αλλάζω θέση το usb. Ως εδώ καλά...

Για ένα διάστημα παρατήρησα ότι έχοντας κλείσει το λαπτοπ και όντας στο μεγάλο άκουγα στο κλειστό λαπτοπ ένα ticking noise. Εβαζα το αυτί από δω απο κεί, εβγαζα δίκτυα, usb κλπ μέχρι που διαπίστωσα ότι αυτό γινόταν από το hdmi. Από τη στιγμή που το κατάλαβα άρχισα να παίρνω μέτρα. Βεβαια κάποιες ενδείξεις είχα όταν κανα δυό φορές πριν τη ζημιά αρνήθηκε να μπουτάρει, αλλά πήρε με τη δεύτερη ή και τρίτη.

Εκεί ήταν η πατάτα #2 που δεν πήρα ένα backup. Μετα από λίγες μέρες παπαλα. 

Όμως το τικ ακούγεται ακόμα και σήμερα αν τα hdmi είναι μαζί στο switch. Δεν ξέρω αν αυτό είναι κάτι που τριγκάρει κάτι στατικό ρεύμα ξερω γω, διότι είναι χρονόμετρο κανονικό. 

Απο την άλλη με προβληματίζει γιατί ναι μεν το έχω κόψει το συνήθειο αλλά είναι μεγάλη ευκολία. Και τώρα που ετοιμάζομαι για άλλο μόνιτορ με 2 hdmi θα σπαστώ αν έχω 2 υπολογιστές στο ίδιο μόνιτορ και γίνεται ξανά με τον έναν κλειστό.

 

Κατα τα άλλα έχω γεμίσει δίσκους, έχω έναν nas με αρκετά πράγματα, αλλά είναι παλιός και αργός λόγω δικτύου, και έβαλα πρόσφατα για αποθήκη έναν μωβ hdd wd που τον είχα πάρει αρχικά για surveillance και δεν τον χρησιμοποίησα, αλλά έβαλα πάνω του την IK Multimedia και σχεδόν τον γέμισε.

Από την άλλη τσατίζομαι που πέφτουμε θύματα του μαρκετινγκ και πάρτε ssd κλπ, πάρτε στικάκια 512 gb κλπ. Και τσατιζομαι με τον Μερφυ και τον νόμο του, που έχω παμπάλαιους δίσκους γεμάτους με πράγματα που σπάνια χρησιμοποιώ που δεν έχουν χτυπήσει ποτέ, ενώ χτυπάει η τελευταία τεχνολογία και μέσα στην εγγύηση.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimsonic είπε

Κατα τα άλλα έχω γεμίσει δίσκους, έχω έναν nas με αρκετά πράγματα, αλλά είναι παλιός και αργός λόγω δικτύου, και έβαλα πρόσφατα για αποθήκη έναν μωβ hdd wd που τον είχα πάρει αρχικά για surveillance και δεν τον χρησιμοποίησα, αλλά έβαλα πάνω του την IK Multimedia και σχεδόν τον γέμισε.

 

OK, πρώτον ανατρίχιασα με τα bold, δεν θα χρησιμοποιούσα προσωπικά αυτούς τους δισκους σε desktop. Υπάρχει λόγος που αυτοι είναι για surveillance (εμφαση στο συνεχές και αδιάκοπο streaming).

 

Παράδειγμα: https://datarecoveryireland.ie/data-recovery-from-qnap-nas-wd-purple-x-2/

 

"The firmware in them is optimised for constant ATA streaming of contiguous data. It is not really designed for the kind of random reads and writes as you would expect in an administrative office. Moreover, the error correction algorithms used in these disks are tuned for speed with data integrity taking a back seat. It is really not surprising then that just after a couple of months usage – the data on the volume became inaccessible."

 

Από την κλασσική σειρα της WD προσωπικά για desktop θα χρησιμοποιούσα (χρησιμοποιώ ή εχω χρησιμοποιήσει στο παρελθον) τους Green, Blue, Black και Gold (κάποιοι χρησιμοποιουν και τους Red χωρις θέμα, εγώ όχι, πάλι θέμα firmware και λειτουργίας). Αλλά και επειδή οι Green και οι Blue δεν ειναι οι ιδιοι οπως πρινα απο 5-10 χρονια, προσωπικα θα εψαχνα και ποιος ειναι CMR (και οχι SMR, εκει το εχουν ριξει ολοι πλεον). Ο κυριος λόγος μαζί με την μεγάλη εγγυηση που ο βασικός μου δισκος ειναι Gold. Για offline backup έχω δύο Blue των 4 Tb (τοτε ήταν ακομα CMR) και ενα ζευγαρι Toshiba X300 4Tb o ένας (CMR και με ενα χρονο παραπανω εγγυηση απο τους Blue).

 

3 ώρες πριν, dimsonic είπε

Από την άλλη τσατίζομαι που πέφτουμε θύματα του μαρκετινγκ και πάρτε ssd κλπ, πάρτε στικάκια 512 gb κλπ. Και τσατιζομαι με τον Μερφυ και τον νόμο του, που έχω παμπάλαιους δίσκους γεμάτους με πράγματα που σπάνια χρησιμοποιώ που δεν έχουν χτυπήσει ποτέ, ενώ χτυπάει η τελευταία τεχνολογία και μέσα στην εγγύηση.

 

Δεν νομιζω οτι κάποιος παιρνει SSD λογω μαρκετιν, τους παίρνει καθαρά για την ταχύτητα (και απόκριση) σε σχεση με τους μηχανικούς, το ποιον θα πάρεις, τι χωρητικότητα κοκ ειναι δικό σου θέμα.

 

Στικάκια 512Gb δεν ειχε ποτέ νοημα, ποτέ δεν θα έχω στικάκι πανω απο 32Gb γιατι απο την φύση τους ειναι αργά (ακομα και αν θεωρουνται γρηγορα). Το δικο μου υποτιθεται οτι ειναι ΟΚ αλλα τι να το κανω το write 25-40MB/s για να γεμισω 32Gb...για μεγάλες χωρητικότητες πάρε έναν "μικρο" SSD (δικό σου θέμα η χωρητικότητα) και μια σωστή θήκη κατι τέτοιο https://www.amazon.com/gp/product/B00FCLG65U/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1  σε ενδιαφερει το UASP και απο ότι θυμάμαι αυτά εχουν Asmedia controllers οπότε η θηκη ειναι πραγματικά SATA3->USB3 και πραγματικά θα δείς 300-450ΜΒ/s ταχυτητες μεταφορας (αναλογως και το τι μεταφερεις), και ναι έχω δύο απο αυτές απο το 2015, δοκιμασμενες σε ολα μου τα συστηματα, αυτή την στιγμή εχει εναν παλιο 240Gb Samsung και τον εχω μονο για μεγάλες μεταφορες αρχείων απο σύστημα σε σύστημα (to 2017 πήρα και ενα τετοιο https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B06XYJSR8B/ref=ppx_yo_dt_b_search_asin_title?ie=UTF8&psc=1 για να καρφώνω δισκους για backup και να παιρνω τις μαξ ταχυτητες).

 

Απο εκει και πέρα shit happens για αυτό ερχονται με εγγυηση και πολιτικη DOA. Ανεφερα χθες οτι όταν παιρνω σκληρους παιρνω τους ιδιους απο διαφορετικά μαγαζιά για να μειωσω την πιθανοτητα ολοι να ειναι στο ιδιο faulty batch. Γινεται, δεν ειναι κατι καινουριο, 20 χρονια πριν μου ετυχε με 2 WD που ειχα παρει απο το Πλαισιο τοτε, καθομαι μια ολοκληρη ημερα και στηνω 3 λειτουργικα. Την επομενη ημερα το απογευμα ξερναγαν bad sectors ΚΑΙ οι δυο. Ελλατωματικο batch (το τσεκαρα και απο τα σειριακα), shit happens.

 

Σου χτύπησε ένας SSD για πρώτη φορα οπως και εμένα (που ηταν 8 ετών). Αν καθίσω να μετρήσω τα τελευταία +20 χρονια πόσοι σκληροι δίσκοι έχουν σκάσει (και για αυτό αποφευγω και συγκεκριμένες εταιρείες και προτιμώ 2 πολύ συγκεκριμένες), θα μας πάρει η νύχτα.

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ssd ειναι πιο ανθεκτικοι σε πιθανες πτωσεις, ειναι εντελως αθορυβοι, εχουν καλυτερη θερμικη συμπεριφορα, ειναι ΠΟΛΥ πιο γρηγοροι, και ναι, ειναι και πιο αξιοπιστοι, ειδικα αν δεν τους χρησιμοποιουμε για φασεις γραψε σβησε και back up αλλα για λειτουργικο/ προγραμματα και samples, εκει δηλαδη που πραγματικα κανουν τη διαφορα. What's not to like;

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Freedom είπε

Αλλά και επειδή οι Green και οι Blue δεν ειναι οι ιδιοι οπως πρινα απο 5-10 χρονια, προσωπικα θα εψαχνα και ποιος ειναι CMR (και οχι SMR, εκει το εχουν ριξει ολοι πλεον). Ο κυριος λόγος μαζί με την μεγάλη εγγυηση που ο βασικός μου δισκος ειναι Gold. Για offline backup έχω δύο Blue των 4 Tb (τοτε ήταν ακομα CMR) και ενα ζευγαρι Toshiba X300 4Tb o ένας (CMR και με ενα χρονο παραπανω εγγυηση απο τους Blue).

 

 

Αυτό ακριβώς.

Οι περισσότεροι πλέον είναι SMR.

Βρε Toshiba μέχρι να σβήσει ο ήλιος λέμε.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manosx είπε

ειναι εντελως αθορυβοι

Όταν έφτιαξα τον υπολογιστή που έχω τώρα, έναν i7-6700k, εκτός από μόνο SSD, έβαλα κι ένα νταούλι τέτοιο, και όταν τον άναψα έκανε ένα τιιιτ και μετά είχε μπει στα windows. Στην αρχή καθόμουν σαν κάτι μπαρμπάδια και το κοίταγα με καχυποψία - "δουλεύει ρε τώρα αυτό;" - αλλά μετά όταν κατάλαβα ότι έτσι θα λειτουργεί και τέλος το χρουυ χρρρουυ κρρρρκ κρρρρκ...

 

Jack Nicholson Reaction GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

εκτός από μόνο SSD, έβαλα κι ένα νταούλι τέτοιο,

 

Εγώ έβαλα αυτό.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που ξερετε οτι δεν θα ακουγονται τα νταουλια του τροφοδοτικου

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • LK changed the title to Η πρώτη "απώλεια" SSD, R.I.P. Samsung 850 Pro 512GB...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου