Προς το περιεχόμενο

Fusiongtr


MarLog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Ποιο μέλος είναι αυτό? Μετά από ένα τέτοιο pm αξίζει νομίζω να μάθουμε το όνομα του. 

 

δεν χρειάζεται, αλλά πιθανόν να υπάρχει κι άλλος.

υπάρχουν χιλιάδες φλατερθερθς εκεί έξω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δεν χρειάζεται, αλλά πιθανόν να υπάρχει κι άλλος.

Αν είναι γνωστό-ενεργο μέλος, χρειάζεται. Αν είναι μέλος που έχει 30 αναρτήσεις σε 10 χρόνια, χέστηκες και κακώς το παίρνεις σοβαρά.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 ώρες πριν, Slew Rate είπε

@fusiongtr

 

Οι αφαίρεση πόντων/προειδοποίηση υπάρχουν ακριβώς για να έχει τη δυνατότητα ο εκάστοτε mod να δίνει άμεσα προειδοποίηση. Υπάρχει μια λίστα από λόγους για τις προειδοποιήσεις που συμβαδίζουν με τους κανονισμούς του forum (πχ off-topic ή greeklish κτλ.)

 

Οπότε στην ερώτησή σου "γιατί υπάρχουν;" σου απαντάω πως υπάρχει το σύστημα του moderation που δουλεύει με αυτό τον τρόπο. Σε ειδοποιούν ότι παραβίασες κάποιο κανονισμό του forum. Προειδοποίηση δεν σημαίνει περιορισμός ή ban, εκτός αν ξεπεραστούν κατά πολύ τα όρια.

 

Όσον αφορά τη "διάθεση καφενείου".

 

Υπάρχει πολύ κόσμος που έχει αποχωρήσει εντελώς από το community του Noiz (το community, όχι τις αγγελίες) και είναι κυρίως νεότερες ηλικίες. Είναι χαρακτηριστικό ότι λένε όλοι το ίδιο πράγμα, ότι έχει καταντήσει καφενείο. Ανοίγουν ένα θέμα και καταλήγει να συζητιέται κάτι άσχετο. Χαλάνε τα thread, βλέπουν post για πολιτικά, ο κόσμος απλά δεν ξαναμπαίνει.

 

Δεν είναι 1-2 ούτε καν 10 άτομα που μου το έχουν πει αυτό, είναι το consensus που υπάρχει σε όλο το μουσικό community, μουσικοί και μπάντες με τους οποίους έχω πάρε-δώσε, ηχολήπτες, εταιρίες κτλ.

 

Υπάρχει αποχή από τους εγγεγραμμένους χρήστες. Το Noiz έχει  120.000 εγγεγραμμένους χρήστες, από αυτούς οι 35.000 περίπου είναι στο community. Λίγοι συμμετέχουν.

 

Δεν είναι εύκολο να αλλάξει, αλλά είναι στόχος μου να ανέβει το community. 

 

Οπότε ναι, ξεκάθαρα η διάθεση καφενείου είναι κάτι που ειδικά για αμιγώς τεχνικά/μουσικά θέματα, κάνει κακό στην εικόνα του site.

 

Όπως αναφέρθηκε ήδη, έχει να κάνει και με τη πλατφόρμα. Θα μπορούσαν να υπάρξουν τεχνικές λύσεις ώστε να υπάρχει καλύτερη δομή και διαχωρισμός, αλλά είναι κάτι που θα γίνει με τη νέα πλατφόρμα.

 

 

 

 

Κατ' αρχάς από εμένα πολλά μπράβο για την διάθεση και την προσπάθεια αυτή. Αμήν και πότε. Μακάρι να υπάρξει επιτέλους ένα μεγάλο μουσικό forum στη χώρα μας.


Εμείς που μπήκαμε στο noiz πριν 20 χρόνια μπορεί να μεγαλώσαμε να τα ξέρουμε πλέον όλα, να  έχουμε και τριάντα όργανα σε μια αποθήκη και επειδή δεν έχουμε τί να κάνουμε τώρα στη σύνταξη να έχουμε ανάγκη από ένα μίνι σόσιαλ γνωστών και φίλων που θα συζητάμε τις τρέχουσες εξελίξεις, θεραπείες για τα αρθριτικά κλπ...😄

Αυτό όμως δε λέει τίποτα. Υπάρχουν τόσα πολλά παιδιά που ξεκινάνε τώρα ή είναι ενεργά αλλά χρειάζονται σε κάποια πράγματα μια κατεύθυνση, σε όλα τα πεδία της μουσικής, τα οποία θα μπορούσαν να επωφεληθούν από την ύπαρξη ενός τέτοιου χώρου. Δε έχουν ανάγκη το flooding, το τρολάρισμα ή ακόμη και την ακραία αγένεια του κάθε "πάλιουρα". 

Επειδή όμως οι συνήθειες κάποιων είναι πάρα πολλών ετών και δεν πρόκειται να κοπούν επειδή πχ άλλαξε το UI, θα πρέπει να είστε και προετοιμασμένοι να σπάσετε μερικά αβγά μέχρι να γίνει η ομελέτα.

Όσο γι αυτούς που θεωρούν ότι δεν υπάρχουν fora πλέον, τα σοβαρά fora στα οποία εγώ συμμετέχω κράτησαν το χώρο τους, τα σοβαρά τους μέλη που βοηθούν τους πιο νέους και μια χαρά πηγαίνουν. Όλα έχουν και κάποιους χώρους "pub" ή "περί ανέμων και υδάτων" αλλά to UI τους βοηθάει ώστε το traffic να μην κατευθύνεται πρώτα σε αυτά.

Επίσης και στην Ελλάδα υπάρχουν άπειρα γκρουπάκια στα social που συζητούν σχεδόν υπό όρους forum και των οποίων τα μέλη αν υπήρχε ένας σοβαρός χώρος όπου αυτά θα μπορούσαν τα βρουν μαζεμένα, θα έρχονταν πρώτα εδώ, για τον ίδιο λόγο που μπαίνουν πρώτα εδώ να κοιτάξουν μουσικές αγγελίες πριν μπουν στο FB Marketplace. 

Όλα αυτά φαίνεται βέβαια από το άνωθι post ότι τα γνωρίζετε. Πιο πολύ τα γράφω ως απάντηση και αντίλογο στα υπόλοιπα που έχουν γραφτεί στο thread.

Καλή συνέχεια λοιπόν!



 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Αν είναι γνωστό-ενεργο μέλος, χρειάζεται. Αν είναι μέλος που έχει 30 αναρτήσεις σε 10 χρόνια, χέστηκες και κακώς το παίρνεις σοβαρά.

 

Συμφωνώ. Με άτομο που, πιθανόν, να έχει 30 ποστ δεν θα κάτσεις να ασχολείσαι, και να λαμβάνεις υπόψη ο,τι ανοησία σου αραδιάζει. Αυτό είναι bullying, να ξέρεις.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Αν είναι γνωστό-ενεργο μέλος, χρειάζεται. Αν είναι μέλος που έχει 30 αναρτήσεις σε 10 χρόνια, χέστηκες και κακώς το παίρνεις σοβαρά.

 

εκείνο που πιστεύω ότι πρέπει να παρθεί στα σοβαρά είναι να ενδιαφερθεί η νέα ιδιοκτησία με το τι έχει στα χέρια της.

Καλώς ή κακώς πριν λίγους μήνες έγινε αλλαγή και δεν θυμάμαι με την αλλαγή αυτή να έγινε ξεκαθαρισμα ότι μέχρι τώρα είχαμε τους Α κανόνες και πηγαίναμε με το Β και απο εδώ και πέρα θα έχουμε τους Α κανόνες και θα πηγαίνουμε με το Α ή με το Γ.

Το φόρουμ είχε μια δυναμική η οποία δεν αλλάζει απο τη μια μέρα στην άλλη χωρίς ειδοποίηση.

 

το να υπάρχουν μέλη έξω με 100 ποστ που να θεωρούν ότι αυτός που έχει 20000 τρολλάρει καθημερινά με την ανοχή των αφεντικών το βρίσκω επόμενο όταν σου λέει υπάρχουν κανόνες που δεν εφαρμόζονται. Και σίγουρα υπάρχουν μέλη της καθημερινότητάς μας που μου έχουν πει παρόμοια πράγματα. Γι αυτό απομακρύνθηκα τον Ιούνιο, για όσο τέλος πάντων. Καλώς η κακώς το τι εισπράττει ο καθένας από τις απαντήσεις των άλλων το ξέρει καλύτερα ο ίδιος.

Και ναι, μου είπαν ότι το έχω κάνει προσωπικό ημερολόγιο, ότι δεν είμαι δημοσιογράφος να ανεβάζω άρθρα, οτι έχω κολλήματα κλπ. (εκείνη την εποχή δεν έμπαινες και δεν το έζησες)

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Και ναι, μου είπαν ότι το έχω κάνει προσωπικό ημερολόγιο, ότι δεν είμαι δημοσιογράφος να ανεβάζω άρθρα, οτι έχω κολλήματα κλπ. (εκείνη την εποχή δεν έμπαινες και δεν το έζησες)

Εδώ ήμουν και τα έχω διαβάσει. Αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτό τώρα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως για το flooding και κυρίως για τα κίνητρα που δίνονται σε αυτό φταίει κυρίως το UI το forum και λιγότερο τα ίδια τα μέλη.

Τα topics είναι θαμμένα κάτω από δεκάδες άσχετα "καρφιτσωμένα"  θέματα, σαν να σου λέει το site μη ρωτήσεις για αυτό, λύθηκε το 2005... Οπότε το μάτι πέφτει πιο εύκολα στο "συμβαίνει τώρα", κάτι που φυσικά ευνοεί όσους κάνουν flooding. 

Τώρα τη λογική του 1 post ή των 100.000 εγώ δεν την καταλαβαίνω, ίσως γιατί δεν υπάρχει σε κανένα άλλο forum του εξωτερικού. Οποιοδήποτε μέλος πρέπει να αντιμετωπίζεται με σοβαρότητα ή τουλάχιστον να μην τρολάρεται.

Δηλαδή αν ένα παιδί που δεν ξέρει και πολλά, τρολάρεται απ το πρώτο thread και δεν ανοίξει ποτέ δεύτερο, όλα καλά και ποιος νοιάζεται; 

Είμαστε μουσικοί ή καραβανάδες στα Ελληνικά στρατά; 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω δει ποτέ, τα τελευταία χρόνια τουλάχιστον, να ανοίξει κάποιος νέος χρήστης θέμα και να τον αποπάρουν, δεν θα ακούσει και πολλά ''καλώς ήρθες'' όπως σε ξένα φόρουμ αλλά σίγουρα δεν θα τον αποπάρει κανείς ακόμα και αν δίνει αφορμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το forum θα βρεί τον βηματισμό του.

 Τα πρώτα 24 χρόνια είναι δύσκολα.

 Σε κάθε περίπτωση η ομαλή του λειτουργία εξαρτάται από όλους μας.

 Από την  κατανόηση, την υπομονή, την αλληλεγγύη, τον σεβασμό στους κανόνες, την ανοχή, τη συμπαράσταση, τη συμπάθεια, την συμπόνοια, τη σύμπραξη, τη συναδελφικότητα, την ομαδικότητα, την καλοπροαίρετη και καλόπιστη συμμετοχή.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν η διεύθυνση θέλει κάτι διαφορετικό από εμάς τους καθημερινούς χρήστες της πλατφόρμας, δεν έχει παρά να μας το ζητήσει. Είναι ανάγκη να υπάρχει επικοινωνία, και όχι penalties και ban μόλις κάποιος θεωρηθεί ότι ξεπέρασε το όρια. Δεν υπάρχει λόγος να φτάνουμε εκεί. Με.τη συζήτηση, θα υπάρξει συνεργασία και άμεσο αποτέλεσμα.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου