Προς το περιεχόμενο

Fusiongtr


MarLog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, manosx είπε

Σε πλατωνικο ιδεωδες δεν πρεπει να ελπιζουμε. Σε καμια περιπτωση.

 

 Αλλα ειναι και κριμα να πνιγομαστε σε μια κουταλια νερο.

 

 Δηλαδη αν πεφτουν ban τωρα για τα offtopic, παλιοτερα επρεπε να μας εχουν σταυρωσει στη via appia, και να περναει το καρο απο μπροστα με τους δικους μας που φευγουν για να γλυτωσουν, I am Spartacus, I am Fusion και τετοια.

 

Δε διαφωνώ Μάνο. Το θέμα είναι ότι ιδανικά, σε ένα φόρουμ με χιλιάδες χρήστες, όταν αρχίζουν να γράφουν και οι χιλιάδες, είναι στατιστικά αδύνατον όλοι να αγαπιόνται με όλους. Εκεί, ή πρέπει να υπάρχει μέθοδος αντιμετώπισης των τριβών, ή δεχόμαστε ότι μπορεί να γίνει κούγκι το οποιοδήποτε θέμα, ή γλιστράμε στις χαραμάδες (π.χ. γκρουπς μέσω π.μ. και κατιναριό, μεταφορά της παράλληλης συζήτησης σε unmoderated μέρος του φόρουμ (π.χ. δε σου γράφω εσένα που διαφωνώ φριχτά μαζί σου "Χέστε μας κύριε, επειδή Α, Β,Γ", αλλά σου γράφω "Ό,τι πείτε κύριε" και στα καπάκια, πάω στην παιδική χαρά και ανοίγω θέμα "Έεεεελλααααα Σούυυυλαααα ΜΠαααανάααααναααα..." Δηλαδή οκ, πιο κατιναργιό και ντεκαντάνς πεθαίνεις.) ή τέλος μένει ένα φόρουμ κουφάρι, που απαντάνε μποτάκια το ένα στο άλλο με ξύλινη γλώσσα.

 

Κι εγώ θέλω περισσότερη ανεκτικότητα από όλους, και να αρπακολιαζόμαστε όσο γίνεται, απλά ρε φίλε οκ, κουβέντες κάνουμε σε φόρουμ και δεν ξέρουμε ούτε τι σχήμα έχει ο άλλος, ας μην τα παίρνουμε τόσο σοβαρά, ούτε εμείς που σαπίζουμε εδώ μέσα, ούτε αυτοί που μπαίνουν φρέσκιοι με τη ζελατίνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

 

Κώστα πρόσεχε, είσαι επιλαχών στη λίστα.... 😄

Τι είπα ρε παιδια?

 Γεγονότα παραθέτω.

 Καλά, φεύγω, θα γράψω κάτι μουσικό σε λίγο με αφορμή κάτι που είδα.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παρακάτω αφορούν και εμένα μια και ουκ ολίγες φορές έχω παρασύρει και παρασυρθεί σε offtopic, χαχανητά, χαβαλέ κλπ.:

 

Κάθε κοινόχρηστος χώρος χρειάζεται ρύθμιση και επίβλεψη. Χωρίς αυτά, οποιοδήποτε πεδίο δραστηριότητας όπου συμμετέχουν άνω του ενός, είναι καταδικασμένο σε ξεχείλωμα και παρακμή. Κι αυτό γιατί απλά δεν είναι κομμάτι της ανθρώπινης φύσης ο αυτοπεριορισμός χωρίς κάποιου είδους επιβολή. Το αντίθετο για την ακρίβεια. 

 

Δεδομένων των παραπάνω, αν το moderation παραμείνει ως είχε έως τώρα, η διοίκηση του φόρουμ θα καλείται κάθε τόσο να μαζεύει ένα χάος. Προσωπική μου άποψη είναι ότι χρειάζεται κάποιου είδους διαχωρισμός των θεμάτων (κάτι στο πνεύμα αυτού που πρότεινε ο Μάνος).

 

Τέλος να πω ότι στο παρόν θέμα που δημιουργήθηκε, μιλάμε/γράφουμε και πάλι όλοι εμείς που είμαστε αρκετά έως πολύ ενεργά μέλη του φόρουμ. Όμως υπάρχει κι ένα άλλο μεγάλο κομμάτι κοινού το οποίο είναι αυτό που απλά διαβάζει και δε γράφει καθόλου ή σχεδόν καθόλου. Καλό θα ήταν να σκεφτούμε ότι η παρεΐστικη διάθεση και η συνεπακόλουθη συμπεριφορά, πιθανότατα αποτρέπουν τη συμμετοχή και δυσκολεύουν πολύ την πρόσβαση σε θέματα σε αυτούς τους ανθρώπους.

  • Συμφωνώ 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 

Δε διαφωνώ Μάνο. Το θέμα είναι ότι ιδανικά, σε ένα φόρουμ με χιλιάδες χρήστες, όταν αρχίζουν να γράφουν και οι χιλιάδες, είναι στατιστικά αδύνατον όλοι να αγαπιόνται με όλους. Εκεί, ή πρέπει να υπάρχει μέθοδος αντιμετώπισης των τριβών, ή δεχόμαστε ότι μπορεί να γίνει κούγκι το οποιοδήποτε θέμα, ή γλιστράμε στις χαραμάδες (π.χ. γκρουπς μέσω π.μ. και κατιναριό, μεταφορά της παράλληλης συζήτησης σε unmoderated μέρος του φόρουμ (π.χ. δε σου γράφω εσένα που διαφωνώ φριχτά μαζί σου "Χέστε μας κύριε, επειδή Α, Β,Γ", αλλά σου γράφω "Ό,τι πείτε κύριε" και στα καπάκια, πάω στην παιδική χαρά και ανοίγω θέμα "Έεεεελλααααα Σούυυυλαααα ΜΠαααανάααααναααα..." Δηλαδή οκ, πιο κατιναργιό και ντεκαντάνς πεθαίνεις.) ή τέλος μένει ένα φόρουμ κουφάρι, που απαντάνε μποτάκια το ένα στο άλλο με ξύλινη γλώσσα.

 

 

 Κοιτα, οσο αφορα τις προσβολες και τα ad hominem, εγω ειμαι καθετος, πρεπει να πεφτουν τιμωριες.

 

 Ηταν μεγαλο λαθος που υπηρχε, διοτι πραγματι υπηρχε, μια x ανοχη σε αυτα τα ζητηματα, πολλοι αξιολογοι χρηστες εφυγαν λογω αυτου του ζητηματος. Καλο θα ηταν μια αυστηροποιηση σε αυτο το ζητημα.

 

 Αλλα ομως, οσο αφορα τις καφενειακες συζητησεις, θα ειναι μεγαλο λαθος να κοπουν.

 

 ΣΙΓΟΥΡΑ θα πρεπει βεβαια να περιοριστουν στα θεματα που τις σηκωνουν. Ετσι ειναι, αν θελει καποιος να λυσει το προβλημα του, η να ενημερωθει για την αγορα, δεν ειναι υποχρεωμενος να διαβαζει τα inside jokes μας. Τελεια.

 

 ΑΛΛΑ, αν δεν υπαρχουν θεματα γενικοτερης φυσεως και χαβαλε, με τη σειρα του οποιος ΔΕΝ θελει να λυσει καποιο προβλημα η να ενημερωθει για την αγορα, δε θα εχει και λογο για να μπαινει εδω. Οποτε, ποιος θα απαντησει σε αυτον που ΘΕΛΕΙ να ενημερωθει η να λυσει καποιο προβλημα;

 

 Η καφενειακη πλευρα του noiz ειναι το τυρακι για να πεφτει στη φακα και να μπαινει καποιος συστηματικα εδω, οποτε και να απανταει και σε καποιο σοβαρο thread. Ο διαχωρισμος των δυο θα πρεπει να υπαρξει οπωσδηποτε. Η καταργηση ομως του χαβαλε, θα τελειωσει και τη σοβαρη πλευρα του φορουμ.

 

 Ξερω οτι ακουγεται παραλογο αυτο, αλλα το παραλογο ειναι το all inclusive λογικο.

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

@fusiongtr

 

Οι αφαίρεση πόντων/προειδοποίηση υπάρχουν ακριβώς για να έχει τη δυνατότητα ο εκάστοτε mod να δίνει άμεσα προειδοποίηση. Υπάρχει μια λίστα από λόγους για τις προειδοποιήσεις που συμβαδίζουν με τους κανονισμούς του forum (πχ off-topic ή greeklish κτλ.)

 

Οπότε στην ερώτησή σου "γιατί υπάρχουν;" σου απαντάω πως υπάρχει το σύστημα του moderation που δουλεύει με αυτό τον τρόπο. Σε ειδοποιούν ότι παραβίασες κάποιο κανονισμό του forum. Προειδοποίηση δεν σημαίνει περιορισμός ή ban, εκτός αν ξεπεραστούν κατά πολύ τα όρια.

 

Όσον αφορά τη "διάθεση καφενείου".

 

Υπάρχει πολύ κόσμος που έχει αποχωρήσει εντελώς από το community του Noiz (το community, όχι τις αγγελίες) και είναι κυρίως νεότερες ηλικίες. Είναι χαρακτηριστικό ότι λένε όλοι το ίδιο πράγμα, ότι έχει καταντήσει καφενείο. Ανοίγουν ένα θέμα και καταλήγει να συζητιέται κάτι άσχετο. Χαλάνε τα thread, βλέπουν post για πολιτικά, ο κόσμος απλά δεν ξαναμπαίνει.

 

Δεν είναι 1-2 ούτε καν 10 άτομα που μου το έχουν πει αυτό, είναι το consensus που υπάρχει σε όλο το μουσικό community, μουσικοί και μπάντες με τους οποίους έχω πάρε-δώσε, ηχολήπτες, εταιρίες κτλ.

 

Υπάρχει αποχή από τους εγγεγραμμένους χρήστες. Το Noiz έχει  120.000 εγγεγραμμένους χρήστες, από αυτούς οι 35.000 περίπου είναι στο community. Λίγοι συμμετέχουν.

 

Δεν είναι εύκολο να αλλάξει, αλλά είναι στόχος μου να ανέβει το community. 

 

Οπότε ναι, ξεκάθαρα η διάθεση καφενείου είναι κάτι που ειδικά για αμιγώς τεχνικά/μουσικά θέματα, κάνει κακό στην εικόνα του site.

 

Όπως αναφέρθηκε ήδη, έχει να κάνει και με τη πλατφόρμα. Θα μπορούσαν να υπάρξουν τεχνικές λύσεις ώστε να υπάρχει καλύτερη δομή και διαχωρισμός, αλλά είναι κάτι που θα γίνει με τη νέα πλατφόρμα.

 

 

 

 

  • Like 1

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Slew Rate είπε

 

Υπάρχει μια λίστα από λόγους για τις προειδοποιήσεις που συμβαδίζουν με τους κανονισμούς του forum (πχ off-topic ή greeklish κτλ.)

 

 

 

Ωραία, αυτή η λίστα που βρίσκεται?

Δεν θα έπρεπε είναι προσβάσιμη σε όλους, μαζί με τις τυχόν ποινές ανά λόγο προειδοποίησης?

 

 

11 λεπτά πριν, Slew Rate είπε

 

Οι αφαίρεση πόντων/προειδοποίηση υπάρχουν ακριβώς για να έχει τη δυνατότητα ο εκάστοτε mod να δίνει άμεσα προειδοποίηση.

 

Αυτό δεν το καταλαβαίνω, ίσως είναι αμιγώς τεχνικό θέμα, δεν ξέρω.

Πώς δηλαδή συνδέονται οι πόντοι με τις ποινές ανά "παράπτωμα".

 

11 λεπτά πριν, Slew Rate είπε

Οπότε ναι, ξεκάθαρα η διάθεση καφενείου είναι κάτι που ειδικά για αμιγώς τεχνικά/μουσικά θέματα, κάνει κακό στην εικόνα του site.

 

Ακριβώς αυτό κατάλαβα κι εγώ ότι σκέφτεσαι, και προσπαθώ να το σεβαστώ.

Γι' αυτό υιοθέτησα μια νέα συμπεριφορά.

 

 

15 λεπτά πριν, Slew Rate είπε

Υπάρχει πολύ κόσμος που έχει αποχωρήσει εντελώς από το community του Noiz (το community, όχι τις αγγελίες) και είναι κυρίως νεότερες ηλικίες. Είναι χαρακτηριστικό ότι λένε όλοι το ίδιο πράγμα, ότι έχει καταντήσει καφενείο. Ανοίγουν ένα θέμα και καταλήγει να συζητιέται κάτι άσχετο. Χαλάνε τα thread, βλέπουν post για πολιτικά, ο κόσμος απλά δεν ξαναμπαίνει.

 

Δεν είναι 1-2 ούτε καν 10 άτομα που μου το έχουν πει αυτό, είναι το consensus που υπάρχει σε όλο το μουσικό community, μουσικοί και μπάντες με τους οποίους έχω πάρε-δώσε, ηχολήπτες, εταιρίες κτλ.

 

Υπάρχει αποχή από τους εγγεγραμμένους χρήστες. Το Noiz έχει  120.000 εγγεγραμμένους χρήστες, από αυτούς οι 35.000 περίπου είναι στο community. Λίγοι συμμετέχουν.

 

Δεν είναι εύκολο να αλλάξει, αλλά είναι στόχος μου να ανέβει το community.

 

Σε αυτό έχεις δίκιο.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η δυναμική των φόρουμ σήμερα, γενικά σε Ελλάδα και εξωτερικό, είναι εκεί περίπου στα επίπεδα του noiz, δεν πάει πολύ παραπάνω. Μερικές δεκάδες τακτικοί χρήστες και μερικοί περαστικοί ανά φάσεις. Έχει περάσει η μόδα των φόρουμ, οι νέοι γράφοντας σε ένα φόρουμ αισθάνονται ότι γράφουν στο περιθώριο, κάτι που δεν τους αρέσει, οι μεγάλες εταιρείες έχουν κερδίσει τους νέους και πολλούς παλιούς, ανεπιστρεπτί κατά τη γνώμη μου

 

Εμένα μου αρέσουν τα φόρουμ όπως είναι σήμερα, και θέλω να συνεχίσουν να υπάρχουν με όποιους κανόνες θέτουν οι ιδιοκτήτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φόρουμ σαν τους δεινοσαύρους, είχαν την εποχή τους. 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τα φόρουμ έχουν πεθάνει.

Όπου υπάρχουν υπάρχει αντίστοιχα και δυναμική επιτήρηση και συντονισμός.

Στην Ελλάδα τα πράγματα είναι διαφορετικά.

Λόγω μικρής απόστασης ο κόσμος έχει γνωριστεί δια ζώσης οπότε οι τακτικοί θαμώνες γνωρίζονται μετα μικρά. Δεν μπορείς να απαγορεψεις την οικειότητα όταν ήδη υπάρχει και από την άλλη μεριά δημιουργεί ένα ευχάριστο παρεϊστικο κλίμα που μπορει να προσελκύει τους άλλους.

 

Τώρα κακα τα ψέμματα, 120000 μπορεί να γράφτηκαν κάποτε. Γράφτηκε ένα μέλος ρώτησε για ένα μαγνήτη και τέλος. Ούτε έφυγε επειδή τον χάλασε το κλίμα, ούτε έφυγε επειδή βαρέθηκε. Εφυγε επειδή πήρε την απάντηση που ήθελε, που για κάποιο λόγο θεώρησε καλό να γραφτεί για να ρωτήσει.

Αυτά δεν τα βγάζω απο το νού μου, ήμουν σχεδόν επί 10ετία γενικός διαχειριστής και πέρασα από όλα τα πόστα σε πολύ μεγαλύτερο site στην Ελλάδα, και δοκίμασα πολλά διαχειριστικά μοντέλα με επιτυχία και αποτυχία.

Σήμερα τα μέλη τα ενεργά είναι ένα μικρό κλάσμα αυτού του αριθμού. Ενεργά μπορεί να είναι και κάτω από 500, ενώ οι καθημερινοί αιμοδότες δεν ξεπερνάνε στην καμία τους 30.

Αυτό τους κάνει και φίλους και γνωρίζονται και παίζουν και σφαλιάρες και δια ζώσης και εντός.

Για μένα ήταν ένα πράγμα που πάντα μου έκανε εντύπωση. Υπήρχε αμεσότητα, οικειότητα, ώρες ώρες πιό άγριες κουβέντες δρόμου, αλλά μια μεγάλη χαλαρότητα στην διαχείριση.

Η διαχείριση είναι σχεδόν λάστιχο.

Κάποια στιγμή κλείνουν τα θέματα που πάνε στα πολιτικά, αλλά τα οφ τοπικ είναι ψωμοτύρι.

 

Τώρα δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι όλο αυτό έγινε επειδή πατήθηκε ένα λάθος κουμπί.

Αλλά εντάξει το δέχομαι.

 

Προσωπικά για μένα όμως, η υπόθεση του φούζιου μου άνοιξε τα μάτια για μια ακόμα φορά όταν πριν 6 μήνες είπα ότι θα αποχωρήσω (για λόγους ας πούμε ανάλογους με αυτούς του Στράτου), αν και τελικά δυο μήνες μετά η χαρά του Hammond με ξαναέφερε πίσω. Βέβαια που με έφερε, με έφερε πιο συνειδητοποιημένο, ότι δηλ τίποτα δεν θα είναι ίδιο ξανά στο πως θα βλέπω το νοιζ. Το γιαλί είχε ραγίσει.

 

Ετσι ξαφνικά χτες μέσα στην ιστορία του fusiongtr πήρα πμ από άλλο μέλος όπου διαπίστωσα μετα λύπης ότι άλλα έταξα (sic) και άλλα έκανα, είπα ότι θα φύγω και δεν κράτησα την υπόσχεσή μου (που κάποιοι διακαώς περίμεναν να τηρήσω), ότι χώνομαι σε όλα τα νήματα ακόμα και όταν δεν με αφορούν, οτι τους εκνευρίζω και τους βγάζω έναν άλλο εαυτό και ότι σιχαίνονται να βλέπουν το αβαταρ μου.

Καταλήγοντας ότι δεν είναι έκπληξη ότι έχουμε μείνει 3 εδώ μέσα.

 

Ειλικρινά τέτοιο τοξικό κλίμα δεν περίμενα να δω εδώ μέσα, διότι καλώς ή κακώς θεωρώ ότι έχω μια α' παρουσία και μια α' συνεισφορά έναντι τουλάχιστον του μέλους που μου προσάπτει τα παραπάνω. Συνδυαζοντας το δε με αυτά που έγιναν (έστω κατα λάθος) με στον Στράτο αλλά και την γενική εντύπωση και αντίδραση των άλλων μελών που τοποθετήθηκαν εδώ γύρω, καταλήγω ότι τελικά το παρεϊστικο δεν φτουράει, ότι υπάρχουν οι "αγανακτισμένοι πολίτες" και οι "δεν μας νοιάζει που είστε τρεις - εμείς είμαστε χίλιοι δεκατρείς, δεν γράφουμε παρά σπάνια, όποτε χρειαστεί, δεν απαντάμε σε κανένα, γράφουμε μόνο για ντηπερπ και ρορυ και σαπαθ όταν μας έρθει, κλπ κλπ και το νοιζ προχωράει μια χαρά με μας με τα 60, 70, 100 πόστ μας και όχι με τις 20000 τα δικά σας"

 

Λαμπρά λοιπόν,

για άλλη μια φορά παίρνω το μήνυμα, και ξανά θα λιγοστέψω την παρουσία μου (προσοχή δεν είναι υπόσχεση) δεν ξέρω πότε θα ξανακάνω το λάθος και θα εμφανίζομαι συχνότερα- διότι μάλλον λάθος θα είναι άμα σε φτύνουνε και συ ....εδώ....), όπως το πήρε κι ο φούζιος και όλοι όσοι παραξενεύτηκαν με τα προχτεσινά και τέρμα τα όλοι είμαστε αδέρφια άντε γεια μωρέ παιδιά άντε γειά καλή καρδιά.

Αυτά μέχρι η διαχείριση να σκεφτεί τι δεν πάει καλά (αν το σκεφτεί) αποφασίσει μια α' μέρα να μας πεί ότι οι κανόνες που υπάρχουν από την Χ μέρα θα ισχύουν και θα εφαρμόζονται για όλους  και ενδεχομένως θα υπάρχει κάπου μια κατηγορία ξεδώματος γιατί ...φόρουμ χωρίς αλατοπίπερο στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Και μεταξύ μας, υποτίθεται είμαστε φόρουμ μουσικών, δηλαδή μειονότητας, δηλαδή χομπίστες ή επαγγελματίες ενός μικρού συνόλου που δεν μπορεί υπο ΚΣ να διατηρεί φόρουμ. Και τόσο που γίνεται....θαύμα...

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Ετσι ξαφνικά χτες μέσα στην ιστορία του fusiongtr πήρα πμ από άλλο μέλος όπου διαπίστωσα μετα λύπης ότι άλλα έταξα (sic) και άλλα έκανα, είπα ότι θα φύγω και δεν κράτησα την υπόσχεσή μου (που κάποιοι διακαώς περίμεναν να τηρήσω), ότι χώνομαι σε όλα τα νήματα ακόμα και όταν δεν με αφορούν, οτι τους εκνευρίζω και τους βγάζω έναν άλλο εαυτό και ότι σιχαίνονται να βλέπουν το αβαταρ μου.

Καταλήγοντας ότι δεν είναι έκπληξη ότι έχουμε μείνει 3 εδώ μέσα.

Ειλικρινά τέτοιο τοξικό κλίμα δεν περίμενα να δω εδώ μέσα, διότι καλώς ή κακώς θεωρώ ότι έχω μια α' παρουσία και μια α' συνεισφορά έναντι τουλάχιστον του μέλους που μου προσάπτει τα παραπάνω.

Ποιο μέλος είναι αυτό? Μετά από ένα τέτοιο pm αξίζει νομίζω να μάθουμε το όνομα του. 

  • Συμφωνώ 3

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου