Προς το περιεχόμενο

Fusiongtr


MarLog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, kpeyos είπε


Όσο γι αυτούς που θεωρούν ότι δεν υπάρχουν fora πλέον, τα σοβαρά fora στα οποία εγώ συμμετέχω κράτησαν το χώρο τους, τα σοβαρά τους μέλη που βοηθούν τους πιο νέους και μια χαρά πηγαίνουν. Όλα έχουν και κάποιους χώρους "pub" ή "περί ανέμων και υδάτων" αλλά to UI τους βοηθάει ώστε το traffic να μην κατευθύνεται πρώτα σε αυτά.
 

υπάρχουν στο εξωτερικό.

Προσπάθησε να γραφτείς και να ρωτήσεις κάτι στο φόρουμ της RME, να δεις τι γίνεται εκεί.

Από τι captcha, ιερά εξέταση, γρίφους κλπ περνάς μέχρι να ανοίξεις ποστ κλπ.

Και δεν λέμε για κάτι diyaudio, steve hoffman κλπ. Μπροστα σ αυτά ακόμα και το steinberg είναι πανηγύρι.

Στην Ελλάδα δεν συμβαίνει το ίδιο.

Το τι θα γίνει με το νοιζ είναι θέμα της διαχείρισης.

Για μένα μεγάλο πλην της νέας διοίκησης είναι η απουσία από τις καθημερινές συζητήσεις.

Η προηγούμενη ήξερε σχεδόν το κάθε μέλος και τα χούγια του.

 

Βεβαια και στα δυο υπάρχει αντίλογος.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

Για μένα μεγάλο πλην της νέας διοίκησης είναι η απουσία από τις καθημερινές συζητήσεις.

Η προηγούμενη ήξερε σχεδόν το κάθε μέλος και τα χούγια του.

Aυτό δεν είναι δίκαιο θα έλεγα για τη νέα διαχείριση.

 Εγώ ο παλιός 😀 έχω προλάβει τις εποχές που ο πρώτος admin και μεγάλος ηγέτης που θα θυμόμαστε με αγάπη και νοσταλγία, ο απόλυτος, τρισμέγιστος και θρυλικός @Yannis Methenitis δεν ήξερε και μάθαινε τα μέλη και αυτή πήρε χρόνο, συναντήσεις, προσωπικές συζητήσεις.

 

 Αυτό που δικαιούται ο καινούργιος admin είναι χρόνος και εφόσον έχει όραμα για το noiz και θέλει να το βελτιώσει, τουλάχιστο το έχει δηλώσει, θα πρέπει να του δώσουμε λίγο χρόνο.

 

 Και προσωπικά δεν μου αρέσει να διαβάζω από κανένα μέλος πως "εγώ παιδιά μέχρι και έτσι δεν θα γράφω και τέτοια και επειδή μου είπε ένας"

 

Ας τα αφήσουμε αυτά 😀 και ας προχωρήσουμε.

Ο admin είπε κάποια πράγματα για το θέμα του fusion, είπε την πρόθεσή του. Οι πράξεις μας μας καθορίζουν βέβαια αλλά ας τα αφήσουμε αυτά τώρα, έρχονται γιορτές, τα φόρουμ όντως δεν είναι στα forte τους, έχουν μείνει τα πολύ μεγάλα και ποικίλης ύλης γενικής που έχει πολλούς που απαντούν εκεί και πιο άμεσα για μια απορία, εγώ πλέον μπαίνω και σε γκρούπ στo Facebook όπως φαντάζομαι και άλλοι που είναι ενδιαφέρονται και άμεσα για παρουσιάσεις, απορίες κλπ.

 

 Είμαστε ένα ελληνικό φόρουμ που έχει μια αξία, δίνει πολλές ευκαιρίες και πρέπει να βοηθάμε στο να το προσεγγίζουν νέα μέλη. Λίγο τα off topic να προσέξουμε και τον χαβαλέ και εμένα με τσιγκλάνε συνήθως και πετάω κάτι πολιτικό αλλά το κάνουν  φιλικά όπως και εγώ απαντάω φιλικά γιατί γνωριζόμαστε και αγαπάμε ο ένας τον άλλο και πρέπει να το μετριάσουμε ή να το κρατάμε στα PM  και στις συναντήσεις.

 

 Απλό είναι.

 Και εγώ έναν θέλω να του ξεριζώσω τα αυτιά και μου τη βαράει αλλά από την άλλη τον έχω συνηθίσει, λέει και ωραία πράγματα και τον γνωρίζω τόσα χρόνια και τον έχω βρίσει και δύο φορές και το ευχαριστήθηκα μεν στιγμιαία🤣 αλλά τι κατάλαβα? Τον στεναχωρώ ή τον θυμώνω για το τίποτα ενώ συμπορευόμαστε μουσικά και έχουμε ανταλλάξει απόψεις για 20 ολόκληρα χρόνια.

 

 Κρίμα δεν είναι?

 Οπότε ηρεμήστε όλοι 🤣 και προχωράμε και ας δώσουμε και στον νεο admin τη δυνατότητα να λειτουργήσει το φόρουμ και να συμβάλλουμε και εμείς θετικά.

 

 αυτά.

 Ε?

 χααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

 

  • Like 3

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Το τι θα γίνει με το νοιζ είναι θέμα της διαχείρισης.

Για μένα μεγάλο πλην της νέας διοίκησης είναι η απουσία από τις καθημερινές συζητήσεις.

Η προηγούμενη ήξερε σχεδόν το κάθε μέλος και τα χούγια του.

 

πολυ σωστο.🤘

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως γνωριζω μονο για ατομα που σταματησαν να συμμετεχουν, επειδη εφαγαν bullying (περισσοτερο για πολιτικα θεματα).
(Εξαιρω φυσικα τα ατομα που σταματησαν ή μπαινουν σπανιως, λογω περιορισμενου χρονου και δεν ειναι λιγα).
Κανεναν γιατι βαρεθηκε να διαβαζει καφενειακα και οφφτοπικ.
Αντιθετα, ξερω ατομα που μπαινουν για να διαβαζουν τετοια.
Σιγουρα ομως, πιστευω οτι πρεπει να υπαρχει ενα οριο σε ολα, σεβασμος σε ολους και στις αντιθετες γνωμες και τιμωρια στο bullying.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
  • Συμφωνώ 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spyros Delta είπε

Εγω παντως γνωριζω μονο για ατομα που σταματησαν να συμμετεχουν, επειδη εφαγαν bulling (περισσοτερο για πολιτικα θεματα).
Κανεναν γιατι βαρεθηκε να διαβαζει καφενειακα και οφφτοπικ.
Αντιθετα, ξερω ατομα που μπαινουν για να διαβαζουν τετοια.
Σιγουρα πιστευω οτι πρεπει να υπαρχει ενα οριο σε ολα, σεβασμος σε ολους και στις αντιθετες γνωμες και τιμωρια στο bulling.

 

 

.

Ειμαι γραμμενος απο το 2009. Μεχρι πριν απο 3-4 χρονια, εμπαινα, διαβαζα, εβγαινα. 

Αλλες περιοδους περισσοτερο, αλλες λιγοτερο.

Ο λογος δεν ηταν ουτε η πλακιτσα, ουτε το οφτοπικ (λογικο αφου ανοιγω στους χαχαχουχες).

Ηταν η αγενεια κ λιγοτερο η "επιβολη" αποψεων (δεν ειναι ευστοχος ο ορος, αλλα ειλικρινα αυτη τη στιγμη δεν εχω ενεργεια να προσπαθησω να βρω καλυτερο ή να το περιγραψω).

Το πρωτο ειδικα, η αγενεια κ το να βρισκεται μια συζητηση στα ορια της προσβολης με κραταγε μακρυα κ μου εβγαζε κ πολυ ασχημο εαυτο οταν συμμετειχα. 

Αυτο υπο καποια εννοια, συνεχιζεται ακομα (σε πολυ μικροτερο βαθμο βεβαια).

 

Με οσους μα οσους εχω μιλησει κ συζητησαμε για το λογο που δε μπαινουν στο νοιζ, ολοι μου εχουν πει, πως λεει ο καθενας το κοντο του κ το μακρυ του, χωρις να εξηγησει κιολας κ ειναι κ ψιλοπροκλητικο το κλιμα. Ατομα ολα μουσικαραδες κ στην πιατσα, που θα ειχαν να δωσουν πολλα.

Υποψιν πως ο επισκεπτης δε ξερει τα χουγια του καθενα κ 2-3 ατομα φτανουν για να δωθει αυτη η εντυπωση. Κ παροτι οπως ειπα πριν δεν γινεται εδω μεσα ο,τι γινοταν πριν 10 χρονια, ο αλλος αφου αυτη η φημη υπαρχει, ο,τι στραβουτσικο γινει θα του την επιβεβαιωσει.

 

Για οφτοπικ κ πλακιτσες δεν εχω ακουσει να χαλαστει ποτε κανενας παρεπιπτοντως.

Εξ αλλου ο αλλος που θα μπει εδω μεσα, θελει κ την παρεα κ την πλακιτσα του.

Κ οι πιο "φτασμενοι". Αγενεια δε θελει

 

  • Like 6
  • Συμφωνώ 3

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
41 λεπτά πριν, dimsonic είπε

υπάρχουν στο εξωτερικό.

Προσπάθησε να γραφτείς και να ρωτήσεις κάτι στο φόρουμ της RME, να δεις τι γίνεται εκεί.

Από τι captcha, ιερά εξέταση, γρίφους κλπ περνάς μέχρι να ανοίξεις ποστ κλπ.

Και δεν λέμε για κάτι diyaudio, steve hoffman κλπ. Μπροστα σ αυτά ακόμα και το steinberg είναι πανηγύρι.

Στην Ελλάδα δεν συμβαίνει το ίδιο.

Το τι θα γίνει με το νοιζ είναι θέμα της διαχείρισης.

Για μένα μεγάλο πλην της νέας διοίκησης είναι η απουσία από τις καθημερινές συζητήσεις.

Η προηγούμενη ήξερε σχεδόν το κάθε μέλος και τα χούγια του.

 

Βεβαια και στα δυο υπάρχει αντίλογος.

Υπάρχουν fora περισσότερο ή λιγότερο σοβαρά. Και ο κ. Μεθενίτης είχε αναφέρει κάποτε σε παρόμοια συζήτηση το Harmony Central που ήταν τεράστιο και ξεφούσκωσε αλλά η γνώμη μου είναι πως ξεφούσκωσε όντας παιδική χαρά, γιατί όλοι ήξεραν από ένα σημείο και μετά ότι δεν μπορείς να βρεις αξιόπιστη πληροφορία εκεί μέσα...

Από την άλλη, για προσπάθησε να τρολάρεις κάποιον στο the gear page ή στο gearspace να δω κάτι...😷

 

Το ότι δεν συμμετέχει η ιδιοκτησία τόσο ενεργά μέσα στο forum για μένα έχει και τα θετικά του. Όπως και να το κάνουμε η παρουσία της δίνει μια βαρύτητα που δεν είναι πάντα καλή σε έναν ιστότοπο που φιλοξενεί απόψεις, έστω και για τεχνικά θέματα. Πόσο μάλλον σε περί ανέμων και υδάτων θέματα που κινδυνεύουν να χαρακτηρίσουν όλο το site ως φιλικό ή μη φιλικό σε σχέση με το "Χ" ή το "Ψ". 

Θυμίζω ότι ήταν τότε στην κρίση και την μεγάλη μάχη των πληκτρολογίων του Νόιζ στα πολιτικά, στις οποίες οι τζημεροκουτσουμπαίοι μονοπολούσαν το "συμβαίνει τώρα" με τους πρώτους μάλλον να κερδίζουν τελικά μέσω και του flooding αλλά και της διαφαινόμενης συμπάθειας της τότε διαχείρισης. Πώς χαρακτηριζόταν τότε το νόιζ στην πιάτσα, στα στούντιο, στα μουσικομάγαζα, ξέρεις; Για εμένα πχ εκεί έγινε ζημιά επιπέδου "αλλάζω το όνομα του site". 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο θυμάμαι, το noiz φτιάχτηκε και άνθισε σε μία περίοδο οικονομικής ευφορίας, καθώς ένα ταλαιπωρημένο κοινό μουσικών (ταλαιπωρημένο από τις εμπορικές πρακτικές διαφόρων μουσικών οίκων στην Ελλάδα), συναντήθηκε έχοντας χρήματα στην τσέπη του και - επιτέλους - ένα διεθνές πολυκατάστημα μουσικών οργάνων που τον σεβόταν και καθιστούσε το όνειρο απόκτησης σοβαρού εξοπλισμού, ρεαλιστικό.

 

Πάνω στην κοινή βάση πεποιθήσεων ότι η τοπική αγορά μουσικών οργάνων και ηχητικού εξοπλισμού είχε πολύ σοβαρά θέματα, κτίστηκαν διαφωνίες, καυγάδες, αντιλογίες (ναι) αλλά κυρίως κτίστηκε η αντίληψη ότι μπορούσε κάποιος να δώσει χρήματα που να πιάσουν τόπο.

 

Οι καθαρά μουσικές συζητήσεις είχαν πάντα δεύτερο ρόλο, αντίθετα, οι συζητήσεις για κιθάρες, μικρόφωνα, προγράμματα κλπ είχαν πάντα τον πρώτο ρόλο. Και αυτές προϋποθέτουν χρήματα.

 

Την περίοδο της λεγόμενης οικονομικής κρίσης, ήταν λογικό να γίνουν συζητήσεις ακριβώς διότι ξαφνικά έγινε μία παλινδρόμηση στις εποχές που δεν υπήρχαν χρήματα, οπότε αναζητήθηκαν αιτίες, υπεύθυνοι κλπ. Κανένας δεν υπέστη bullying για τις πολιτικές του πεποιθήσεις στο noiz, αντιθέτως ήταν πάντα απείρως κοσμιότερες από το σύστριγγλο που επικρατούσε στο Facebook ή το Twitter. Όποιος λέει ότι έφυγε επειδή καταπιέστηκε λέει ψέμματα, άλλωστε θα μπορούσε να έχει επιστρέψει εδώ και τουλάχιστον τρία-τέσσερα χρόνια όπου πλέον δεν υπάρχουν τέτοιες συζητήσεις.

 

Τα έγραψα όλα αυτά, για να υπερασπιστώ όσους είχαν την ευθύνη της Διαχείρισης εκείνη την δύσκολη περίοδο, αλλά και εκείνους που συμμετείχαν, εκ' των οποίων οι πιο δραστήριοι είμαστε ακόμη εδώ.

 

Για το θέμα του "Στράτου" (ενικός, γνωριμίες και λοιπά χαζά πράγματα), δηλαδή του μέλους fusiongtr, τελικά απ' ότι αντιλαμβάνομαι έχουμε φτάσει τις οκτώ σελίδες για ένα μπαν που δεν συνέβη. Είναι σαφές ότι κάποιοι ψάχνουν αφορμή να την πούνε στη νέα Διεύθυνση (αν όχι και την παλιά). Σε κανενός το μυαλό δεν πέρασε ότι μπορεί απλά να έγινε ένα λάθος - και αυτό ΕΙΝΑΙ πολιτική συζήτηση, οπότε το αφήνω εδώ και τώρα.

 

  • Λυπάμαι 1
  • Μπερδεύτηκα 3
  • Ευχαριστώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Ειμαι γραμμενος απο το 2009. Μεχρι πριν απο 3-4 χρονια, εμπαινα, διαβαζα, εβγαινα. 

Αλλες περιοδους περισσοτερο, αλλες λιγοτερο.

Ο λογος δεν ηταν ουτε η πλακιτσα, ουτε το οφτοπικ (λογικο αφου ανοιγω στους χαχαχουχες).

Ηταν η αγενεια κ λιγοτερο η "επιβολη" αποψεων (δεν ειναι ευστοχος ο ορος, αλλα ειλικρινα αυτη τη στιγμη δεν εχω ενεργεια να προσπαθησω να βρω καλυτερο ή να το περιγραψω).

Το πρωτο ειδικα, η αγενεια κ το να βρισκεται μια συζητηση στα ορια της προσβολης με κραταγε μακρυα κ μου εβγαζε κ πολυ ασχημο εαυτο οταν συμμετειχα. 

Αυτο υπο καποια εννοια, συνεχιζεται ακομα (σε πολυ μικροτερο βαθμο βεβαια).

 

Με οσους μα οσους εχω μιλησει κ συζητησαμε για το λογο που δε μπαινουν στο νοιζ, ολοι μου εχουν πει, πως λεει ο καθενας το κοντο του κ το μακρυ του, χωρις να εξηγησει κιολας κ ειναι κ ψιλοπροκλητικο το κλιμα. Ατομα ολα μουσικαραδες κ στην πιατσα, που θα ειχαν να δωσουν πολλα.

Υποψιν πως ο επισκεπτης δε ξερει τα χουγια του καθενα κ 2-3 ατομα φτανουν για να δωθει αυτη η εντυπωση. Κ παροτι οπως ειπα πριν δεν γινεται εδω μεσα ο,τι γινοταν πριν 10 χρονια, ο αλλος αφου αυτη η φημη υπαρχει, ο,τι στραβουτσικο γινει θα του την επιβεβαιωσει.

 

Για οφτοπικ κ πλακιτσες δεν εχω ακουσει να χαλαστει ποτε κανενας παρεπιπτοντως.

Εξ αλλου ο αλλος που θα μπει εδω μεσα, θελει κ την παρεα κ την πλακιτσα του.

Κ οι πιο "φτασμενοι". Αγενεια δε θελει

 

Κι εγω παλιος ειμαι (απο το 2007) και συμφωνω.

Τωρα το οτι ο καθενας γραφει "το μακρυ του και το κοντο του" ειναι αναμενομενο, αφου ο καθενας εχει την αποψη του. Αν ομως αιτιολογησει λιγο και την αποψη του σοβαρα, μπορει ο αναγνωστης να αξιολογησει το σχολιο.
Το νοιζ ειναι το τελευταιο φορουμ απο οσα συμμετειχα (και σε αρκετα ως mod)  που συνεχιζω να επισκεπτομαι καθημερινα, παροτι εχει μειωθει τραγικα ο ελευθερος μου χρονος, κι αυτο γιατι με χαλαρωνει (ως νεος εφαγα κι εγω το bullying μου, αλλα δεν μασησα και σταδιακα γνωριζοντας με, κοπηκε).


Τεσπα ας προχωρησει η διοικηση στο δρομο που πιστευει και ο χρονος θα δειξει.
Μπορει οντως εμεις οι "χαλαροι" που γουσταρουμε και το καφεδακι μαζι με τη σοβαρη συζητηση, να εμποδιζουμε την αναπτυξη και πρεπει ή να αλλαξουμε και να προσαρμοστουμε, ή να αποχωρησουμε αν δεν μας αρεσει το αποτελεσμα.
Απλα.

Σιγουρα ενα νοιζ με "λιγοτερο" .. fusion, δεν θα με ελκει τοσο.
Και δεν τον εχω συναντησει ποτε.
Ισως ειναι ευκαιρια αυτο, για να γινει.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 4
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, trolley είπε

 

 

Για το θέμα του "Στράτου" (ενικός, γνωριμίες και λοιπά χαζά πράγματα), δηλαδή του μέλους fusiongtr, τελικά απ' ότι αντιλαμβάνομαι έχουμε φτάσει τις οκτώ σελίδες για ένα μπαν που δεν συνέβη. Είναι σαφές ότι κάποιοι ψάχνουν αφορμή να την πούνε στη νέα Διεύθυνση (αν όχι και την παλιά). Σε κανενός το μυαλό δεν πέρασε ότι μπορεί απλά να έγινε ένα λάθος - και αυτό ΕΙΝΑΙ πολιτική συζήτηση, οπότε το αφήνω εδώ και τώρα.

 

Αυτο καταλαβες?

 

Εγω βλεπω πως συσσωμο ενα νοιζ ενημερωθηκε με αφορμη το συμβαν του Στρατου για την προσπαθεια αλλαγης της καφενειακης ατμοσφαιρας του νοιζ.

 

"Λυθηκε" λοιπον το θεμα του Στρατου. Κ το βαζω σε εισαγωγικα για τον πολυ απλο λογο πως αν ο Στρατος ξενερωσε κ εσπασε το γυαλι, το λυθηκε να το βρασω (κ δεν ειμαι Στρατος οποτε απλα υποθετω). Κ απο εκει κ μετα ολοι ειναι κοσμιοι κ γινεται μια κουβεντα, με πρωτοβουλια των μελων κ συμμετοχη της διοικησης κ για να καταλαβουμε που ειναι οι νεες γραμμες, πως βλεπουμε την ολη κατασταση κ γενικα λεμε τους προβληματισμους μας κ το τι σκεφτεται ο καθενας τωρα που ξεκινησε η κουβεντα.

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 7

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατονομάστε τους αγενείς και όσους κάνουν bullying.

 Δώστε τους στον admin.

 Δώστε τους σε εμένα, φέρτε τους μπροστά μου.

  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου