Προς το περιεχόμενο
  • Νέες Αγγελίες
  • State Of Augmented Justice

    Φίλοι μου, μου ήρθε η όρεξη σήμερα να γρατζουνίσω λίγο απλωμένος αναπαυτικά στην καρέκλα του home studio και πάτησα το REC και αυτοσχεδίασα για κανα μισάωρο εκεί πειράζοντας patches στο πολυαγαπημένο μου Roland V-Synth και λέω άντε να το κάνω παραγωγή 😄 χωρίς πολλά πολλά, έτσι όπως είναι, για τη noizoπαρέα.    Ακούστε ήχους synth και ρυθμικά  όπως δεν θα τα ξαναακούσετε να απλώνονται και να τεντώνονται.. Μπορείτε να πάρετε τα ακριβότερα σημερινά music workstations της Yamaha, της

    cos_dr
    cos_dr
    Music 2

    Skip it

    Nice & Twangy 😉    

    Superfunk
    Superfunk
    Music 5

    song or instumental ?

    διλημμα.....μηπως τραγουδι να γινει η μηπως οχι,η κατι "ενδιαμεσο"...διλημμα....

    komis dracoulas
    komis dracoulas
    Music 7
  • Προτάσεις

  • Tangerine Dream - Athens

    https://artxpress.gr/mousiki/synavlies/item/4697-synavlia-ton-tangerine-dream-stin-aithousa-tis-lyrikis-skinis-stayros-niarxos/

    trolley
    trolley
    Νέα

    UMG & TikTok

    Μετά από μία ανοιχτή επιστολή χθες στις 30/01/2024, η UMG (Universal Music Group) αποσύρει όλο τον κατάλογο τραγουδιών της από το TikTok. Όπως αναφέρει το δημοσίευμα, UMG και TikTok δεν κατάφεραν να συμφωνήσουν ώστε να αποδεχτεί ή UMG συμφωνία μικρότερης αξίας από την προηγούμενη συμφωνία που είχε. Έτσι ολόκληρος ο κατάλογος τραγουδιών της UMG θα αφαιρεθεί από το TikTok μετά την λήξη της τρέχουσας σύμβασης που λήγει στις 31/01/2024.     Πηγή: Universal Music   Εδώ η

    Μανώλης Χναράκης
    Μανώλης Χναράκης
    Νέα 28

    Νέα σειρά ηλεκτρικών κιθάρων Pacifica της Yamaha

    Δεν είμαι κιθαρίστας,  ωστόσο εαν ασχολούμουν ποτέ, οι καλές κριτικές θα έβαζαν τις κιθάρες της σειράς αυτής στα υπόψιν μου για αγορά. Η yamaha κυκλοφορεί νέα σειρά , οπότε παραθέτω αυτήν την είδηση ωστε να δημιουργηθεί μία συζήτηση απο τους έμπειρους και γνώστες :-)       https://uk.yamaha.com/en/products/musical_instruments/guitars_basses/el_guitars/pacifica/index.html#product-tabs

    Στάθης Π.
    Στάθης Π.
    Νέα 2
  • Νέα Βίντεο

  • Τελευταίες ανανεώσεις ροής

    1. 2

      State Of Augmented Justice

    2. 2

      State Of Augmented Justice

    3. 2

      State Of Augmented Justice

    4. 0

      ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΣΩΛΗΣ

    5. 0

      ΗΡΩ "Τα λαϊκά που αγάπησα"

    6. 0

      MIRANDA VEROULI & CHORO PLUS

    7. 0

      Universe217- Allochiria

    8. 0

      DakhaBrakha

    9. 0

      Kerala Dust

    10. 5

      Skip it

    11. 7

      song or instumental ?

    12. 7

      song or instumental ?

    13. 6

      Λύχνος - Μνημόνευε Γυναικός Λωτ

    14. 6

      Λύχνος - Μνημόνευε Γυναικός Λωτ

    15. 6

      Λύχνος - Μνημόνευε Γυναικός Λωτ

    16. 6

      Λύχνος - Μνημόνευε Γυναικός Λωτ

    17. 6

      Λύχνος - Μνημόνευε Γυναικός Λωτ

    18. 5

      Skip it

    19. 7

      song or instumental ?

  • Απαντήσεις στο forum

    • Χαμηλομεσαία = καμπίνα.    Προτείνω μια oversized closed back 2x12 είτε με Mesa Celestion V30s 2x12, είτε με Fryette P50, είτε, αν σε ενδιαφέρει και ο καλός καθαρός, με Celestion H30 Αnniversary.  Οι Orange open back καμπίνες έχουν τα περισσότερα μπάσα σε όλα τα μεγέθη, αν πρέπει οπωσδήποτε να πας σε απλή open back. Αν θες τα μπάσα αλλά δεν το χεις με τις μεγάλες καμπίνες, υπάρχουν και οι ported.    Ενισχυτές με attenuation υπάρχουν λίγοι, και από τη στιγμή που θα τον χρησιμοποιήσεις ως pedal platform δε νομίζω ότι θα σου είναι απαραίτητοι. Επίσης οι ενισχυτές που κάνουν σωστό attenuation (reactive) είναι και πανάκριβοι, οπότε αν θες attenuation καλύτερα να πάρεις όποιον ενισχυτή θες και να προσθέσεις μετά όποιο attenuator θέλεις. Από ενισχυτές οι Orange όντως φημίζονται για τα χαμηλομεσαία τους αλλά εγώ δεν τους θεωρώ φοβερό pedal platform γιατί δεν είναι τόσο ουδέτεροι όσο ένας Fender ή όσο ένας Vox στο non-top boost κανάλι. Ακούγονται πάντα σαν Orange.      Οι δικάναλοι Orange δε μου αρέσουν. Το καθαρό κανάλι είναι πολύ καθαρό και αδιάφορο και το βρώμικο πολύ βρώμικο. Ξεφεύγουν από τη λογική "ούτε καθαρό, ούτε βρώμικο, άπειρο headroom, fuzz pedal's best friend" των κλασσικών Orange.   Πολύ περρισσότερο προτιμώ τους μονοκάναλους Tiny Terror με τους οποίους έχω καταφέρει να βγάλω κλασικούς Orange ήχους συγκρίνοντας μάλιστα με 100άρη '70s Orange φίλου ως ενισχυτή αναφοράς. Aν ο Orange ήταν ο κύριος ήχος μου, μάλλον θα πήγαινα σε Matamp. Αλλάζει όμως το budget...      
    • @LK δεν είναι θέμα επιθυμίας η σύνδεση... και δεν είναι μόνο θέμα αισθητικής (και στο λέει κάποιος που θα ταν ο τελευταίος στη γη που θα χαρακτήριζες πουριτανό)...  οι συνειρμοί γίνονται ανακλαστικά όπως προανέφερα... με το να τους παραβλέπουμε σε δεύτερο χρόνο απλά στρουθοκαμηλίζουμε... έτσι νοιώθω εγώ... δεν είναι απαραίτητο να συμφωνήσουμε...   αλλά θα συμφωνήσουμε φυσικά στο ότι ο καθένας πενθεί με τον δικό του τρόπο...  όμως ελπίζω να μου επιτρέπεται (όχι -τε) να βγάζω κι εγώ τα θυμικά συμπεράσματά μου για το (δημόσιο αυτό) άτομο (και) από τον "τρόπο πένθους" του (που επίσης εκούσια δημοσιοποίησε)...   ε για μένα δεν μπορεί να περάσει στο ντούκου... ακόμα και τα καλύτερα να πίστευα γι αυτήν (ή την οποιονδήποτε) θα έχανα πάσα ιδέα μόνο και μόνο από αυτόν... εδώ απλά μπήκε το κερασάκι λοιπόν και για να μιλήσω στη γλώσσα σου, κατερρίφθη αυταπόδεικτα το "τεκμήριο αθωότητας" της σταχτοπουτοκορασίδος που η κακή η κενωνία (το "χωριό" ντε σύμφωνα πάλι με λεγόμενά της) της φέρθηκε άστοργα... κι όλα αυτά πριν καν της φύγει το γοβάκι τρέχοντας μη χάσει στην ώρα των φαντασμάτων (ή των τρελών κατ άλλους) την κολοκύθ.. σόρυ άμαξα...😉
    • https://www.thomann.de/gr/marshall_studio_jtm_st20h_head.htm   Με αυτόν πέρυσι είχε γίνει φασαρία στο ίντερνετ αλλά δεν τον έχω ακούσει από κοντά, υπάρχει και στις αγγελίες μαζί με καμπίνα σε καλή τιμή    https://smart.noiz.gr/details.php?id=571381  
    • @npap Εγώ δεν θα ήθελα να συνδέσω την άθλια (αισθητικά) ανάρτηση στο FB με το μνημόσυνο....ο καθένας πενθεί με τον δικό του τρόπο. Σε όλα τα άλλα συμφωνώ.
    • Cherry... η τρελή χαρά χαρά του παίζω το όργανο και του αλλάζω τα φώτα (και λάδια άμα λάχει)  προσωποποιημένη...    
    • @Μανώλης Χναράκης, προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα εδώ.    Δεν μετράμε την ποσότητα όλων των single waves, μετράμε την ποσότητα των waveforms, τα οποία μπορούν να αποτελούνται από ένα wave μέχρι Χ waves (ως 128 στην περίπτωση της Yamaha, και φαντάζομαι και των υπόλοιπων romplers). Αν κάτσουμε και μετρήσουμε όλα τα single samples ξεχωριστά, τουλάχιστον στην περίπτωση της Yamaha θα γράψουμε εξαψήφιο αριθμό! Αλλά ξαναλέω, στα romplers μετράμε την ποσότητα των waveforms και μόνο. Και o αριθμός των waveforms που κουβαλάνε τα Fantom είναι περίπου το 1/3 των waveforms που διαθέτουν τα romplers των ανταγωνιστών.   Όλα μέσα ήταν. Το ίδιο συμβαίνει και με τη λίστα των Fantom, η οποία περιέχει και αυτή όλα τα waveforms του οργάνου, συμπεριλαμβανομένων και των αντίστοιχων ντραμς, κρουστών, ηχητικών εφέ κλπ.   Παράδειγμα από την waveform list των Fantom:     Οπότε, τα Fantom όντως διαθέτουν μόνο 2,108 waveforms για χρήση από τις Zen Core & SuperNatural engines. Αυτό δείχνει στο επίσημο manual της εταιρείας. Λες να έχουν άλλα τόσα waveforms και να μας τα κρύβουν?😛 Γιατί? Κλεμμένα τα έχουν?😁    
    • Ωραία, συμφωνούμε.   Όχι. Διάβασε προσεκτικά τι σου έγραψα πιό πάνω. > Το όργανο (το 6 για παράδειγμα), από το κουτί έχει 3668 patches (tones) που αφορούν την zen core μηχανή,  δίχως τα drums και δίχως αυτά που αφορούν τα Super Natural κλπ. < Επαναλαμβάνω, αφορούν την zen core μηχανή. Μόνο την zen core μηχανή, και μόνο τα melodic sounds δίχως τα τύμπανα και δίχως τα άλλα. Τα άλλα όπως SN (Super Natural κλπ) είναι ξεχωριστά. Όπως επίσης δεν σου ανέφερα τίποτα για τα τύμπανα που είναι άλλα 900+.   Και ναι και όχι. Εξαρτάται τον χρήστη και τις ανάγκες του. Αν θες παραπάνω πας στο μεγάλο. Από την άλλη αν ξέρεις να το διαχειριστείς το δουλεύεις και κάνεις την δουλειά σου.   Αρκετοί το ελπίζουν, για να δούμε.   Τα multi samples αν τα μετατρέψεις σε single, τα νούμερα βγαίνουν πολλαπλάσια. Για παράδειγμα, αν περιέχει μόνο δύο δείγματα-samples ανά οκτάβα (που όπως καταλαβαίνεις δεν είναι έτσι), στις πέντε οκτάβες είναι 2108 x 2 x 5 = 21080 δείγματα, που δεν είναι τόσα αλλά παραπάνω όπως  επίσης καταλαβαίνεις.   Το Motif XS του 2007 είχε 2670 waveforms μαζί με τα τύμπανα που ήταν γύρω στα 1000 να φανταστώ. Επίσης το Motif ES του 2003 είχε 1859 waveforms μαζί με τύμπανα. Από κάποιο σημείο και μετά το πλήθος των ήχων δεν σημαίνει κάτι, και το Χ μηχάνημα του Χ έχει Χ λιγότερους ή περισσότερους ήχους, τι σημαίνει;
  • Ενεργά θέματα

  • Νέα Θέματα

  • Clubs

  • Μόλις συνδέθηκαν

    • mpamps

      mpamps 587

      Μέλος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • Superfunk

      Superfunk 4.890

      Solist
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • Waterfall-K

      Waterfall-K 521

      Μέλος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • kbasilis

      kbasilis 44

      Μέλος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • giorgos0910

      giorgos0910 0

      Νέος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • TakisB

      TakisB 9

      Μέλος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
  • Νέα μέλη

    • Billspil

      Billspil 0

      Νέος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • Konstantinos Siakavaras

      Konstantinos Siakavaras 0

      Νέος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • tzovag

      tzovag 0

      Νέος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • nikos.labrou

      nikos.labrou 0

      Νέος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • Napoleonkotsis

      Napoleonkotsis 0

      Νέος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • keonhacai184

      keonhacai184 0

      Νέος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • Dimitris Kariotis

      Dimitris Kariotis 0

      Νέος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • anastas10S

      anastas10S 0

      Νέος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
  • Tell a friend

    Love Noiz | Μουσική Τεχνολογία? Tell a friend!
  • Στατιστικά φόρουμ

    • Συνολικά θέματα
      62,6k
    • Συνολικές αναρτήσεις
      1m
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου